Danuta Hryniewicz czyli „Psiara” z Łeby

Poznaliśmy kolejną, ciekawą osobę z Łeby. Jest nią Danuta Hryniewicz, którą mieszkańcy nazwali „Psiarą”. Pani Danuta przebyła daleką drogę, aby zamieszkać w naszym mieście.

Urodziła się 29.12.1914 r. w miejscowości Charbin w Mandżurii – w dzisiejszych Chinach. W 1920 roku przyjechała z rodzicami do Polski. Zamieszkała w małym domku w Poznaniu przy ulicy Wiśniowej 50. Na wakacje wyjeżdżała do Władysławowa i wtedy wypływała na kutrach w morze.
Hodowlą psów zajęła się w 1934 roku. Wraz z kolegą zorganizowała w 1937 roku pierwszą  wystawę owczarków tatrzańskich. Ukończyła weterynarię w 1939 roku we Lwowie. Z Poznania wyjechała do Władysławowa, potem do Białogardy a w 1961 roku do Łeby.
W Łebie zamieszkała przy ulicy Kościuszki i prowadziła hodowlę psów, która nazywała się ,,Kordegarda”. Mieszkańcy Łeby nazwali ją ,,Psiarą”, ponieważ kochała psy. Lubiła także inne zwierzęta: konie, bydło, owce, koty i drób. Pierwszy pies z „Kordegardy”  nazywał się Smok.
Danuta Hryniewicz wyprowadziła się z Łeby w 1997 roku i zamieszkała w Oleśnicy pod Wrocławiem. Tam zmarła 16.09.2007 roku.
Dr Zbigniew Dudek zaprojektował ławkę na jej pamiątkę, która została odsłonięta 15.09.2013 roku. Ławka ta znajduje się na ulicy Kościuszki. Siedzą na niej dwa polskie owczarki nizinne.