Wycieczka do Zakładu Przetwórstwa Rybnego „ASAR”

8 maja „łebscy”  odwiedzili Zakład Przetwórstwa Rybnego ,,Asar”, gdzie spotkali się z panem Ryszardem Sokólskim – właścicielem  firmy.  Pan Sokólski opowiedział nam historię swojego życia  oraz o początkach swojego przedsiębiorstwa.

Pan Ryszard urodził się w domu przy ulicy Kościuszki. Jego rodzice pochodzą z okolic Białegostoku, z niedużej wioski pod Knyszynem. Byli pierwszymi osadnikami w Łebie. Ojciec pana Ryszarda przyjechał do Łeby jako pierwszy. Wtedy w Łebie był jeszcze niemiecki burmistrz. Rodzice przejęli gospodarstwo i jeszcze przez rok, czy dwa mieszkali wspólnie z Niemcami.

Pan Ryszard Sokólski urodził się w 1953r. Gdy skończył szkołę wyjechał do Gdańska.  Później zamieszkał w Elblągu. Z wykształcenia jest programistą maszyn cyfrowych. W Elblągu pracował w Narodowym Banku Polskim. To była dobrze płatna praca. W tym czasie przechodzono z wyliczeń ręcznych na komputerowe.

Jednak w pewnym momencie zaczęło go ciągnąć do Łeby. Tu byli rodzice i gospodarstwo. Pan Ryszard wrócił. Trafił na bardzo trudny czas. Rolnictwo przestało być opłacalne. Wymyślił więc sobie smażalnię, którą  prowadził  przez 9 lat. Potem postanowił kupić maszynę do pakowania próżniowego. Pojechał  po nią aż do Szczecina. Początkowo pan Ryszard myślał o sprzedaży ryby w kawałkach po 100g , ale jego żona zaproponowała sprzedaż ryby w plasterkach, co przyniosło duży sukces. Sprzedaż szła w tak dużej ilości, że zaczęło brakować rąk do pracy. Dlatego państwu Sokólskim pomagały koleżanki  żony. Jednak to nie wystarczało, więc trzeba było zatrudnić więcej osób. I tak powstał „Asar”.  Obecnie zakład liczy  11 osób i wypuszcza na rynek 40 produktów rybnych. „Śledzie po łebsku”  są najbardziej znanymi produktami  firmy w całym kraju. Pan Ryszard wspomniał również swoją pracownicę panią Marię Bieszke, której bardzo wiele zawdzięcza. To ona wymyśliła produkty, które zyskały uznanie u klientów zakładu.

Agata Gackowska, Angela Greczko, Karolina Kotkowska, i Kamila Garstka – uczestniczki projektu „Jestem łebski” realizowanego dla młodzieży gimnazjalnej przez Bibliotekę Miejską