Warsztaty dziennikarskie

Po raz kolejny łebscy uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich, które prowadził dziennikarz, reportażysta, pisarz i organizator szkół przetrwania Krzysztof Petek.

Podczas warsztatów przypomnieliśmy sobie informacje dotyczące dziennikarstwa, a także nauczyliśmy się jak  poprawnie robić zdjęcia i pisać artykuły prasowe. Na koniec pan Petek poprosił nas o napisanie artykułu na temat  „Jakie zagrożenia niesie ze sobą sezon wakacyjny dla młodzieży w Łebie?”.  Mieliśmy dowiedzieć się: jakie są zagrożenia, jak się im przeciwdziała, czy któreś narastają z czasem, dlaczego jednych jest więcej, a drugich mniej, kto ma walczyć z tymi zagrożeniami i jakie są sposoby walki?. Pan Petek doradził nam, żebyśmy porozmawiali z policją, strażakami, ratownikami medycznymi, właścicielami pensjonatów, czyli ze wszystkimi, którzy w czasie wakacji mają kontakt z młodzieżą. Temat bardzo nam się spodobał i od razy wzięliśmy się do pracy. Zaczęliśmy od zorganizowania spotkania w bibliotece miejskiej z policjantem – aspirantem Waldemarem Kupiczem.

Razem z warsztatami dziennikarskimi odbył się kurs samoobrony. Podczas tego kursu uczyliśmy się, jak pozbawić przeciwnika broni, przewrócić go i obezwładnić. Okazało się, że ochronienie się przed napaścią nie jest wcale takie łatwe. Dowiedzieliśmy się, że stosowanie przemocy – jakiejkolwiek –nigdy nie jest dobre. Generalnie jest złe. Ludzie powinni się dogadywać, rozmawiać ze sobą, negocjować i kłócić się. Z drugiej strony, gdy ktoś naruszy naszą nietykalność, to nie powinniśmy być bezbronni.

Zajęcia bardzo nam się podobały.

Kamila Garstka, Agata Gackowska, Angela Greczko, Karolina Kotkowska  uczestniczki projektu „Jestem łebski” realizowanego dla młodzieży gimnazjalnej przez Bibliotekę Miejską