Gra miejska Bastion Szyfrów

Dnia 1 maja 2013r. na terenie naszego miasta odbyła się gra miejska pt.  „Bastion szyfrów”. O godzinie 10 w bibliotece miejskiej zebrali się wszyscy uczestnicy. Celem gry było ustalenie aktualnej tożsamości byłego oficera UB Borysa Kurki. Gra pozwoliła nam poznać stare nazwy ulic Łeby, nowych ludzi oraz rozwiązać ciekawe i intrygujące zagadki. W grę byli włączeni mieszkańcy Łeby oraz turyści.  Każda grupa otrzymała od komandosa Krzysztofa Petka zestaw wskazówek, które miały doprowadzić do rozwiązania zagadki. Trudnością dla uczestników było rozpoznawanie dawnych nazw łebskich ulic. Pomogły im w tym m.in. „łebskie książki”. W rezultacie wszystkim uczestnikom udało się odkryć nazwisko i adres oficera. Gra bardzo się wszystkim podobała. Oto niektóre opinie:

Gra terenowa to świetny pomysł. Z przyjemnością w niej uczestniczyłam. Wszyscy uczestnicy to bardzo mili ludzie. Wszystkie grupy trafiły do mnie po wskazówki. ”

Leokadia Rozwora – mieszkanka Łeby

„Gra była fascynująca i interesująca. Wymagała myślenia. Bardzo mi się podobała.”

Tomasz Pawlak – uczeń gimnazjum w Łebie

„O grze dowiedzieliśmy się dzięki plakatowi, który przypadkiem zobaczyliśmy na ścianie informacyjnej przy Bibliotece Miejskiej w Łebie. Nasze wrażenia z gry miejskiej są bardzo dobre. Bardzo, ale to bardzo nam się podobało. Lubimy takie gry, tym bardziej, że ostatnim razem graliśmy w podstawówce. Dlatego też miło było spędzić ten majówkowy czas na takiej przygodzie. Dzięki temu będziemy miło wspominać ten długi majowy weekend w Łebie. Na pewno jeśli dostaniemy kiedyś szansę na ponowne wzięcie udziału w takiej grze, to z tego skorzystamy.”

Edyta i Mateusz – studenci z Krakowa

„O grze „Bastion Szyfrów” dowiedzieliśmy się ze strony internetowej biblioteki miejskiej. Opis zabawy był bardzo zachęcający, więc od razu zdecydowaliśmy się wziąć w niej udział. Bez wahania możemy stwierdzić, że bawiliśmy się naprawdę świetnie. Grę możemy określić jako doskonale przemyślaną. Wszystkie wskazówki, zadania, przeszkody zostały bardzo dobrze rozplanowane. Nie było mowy o jakiejkolwiek błędnej organizacji, czy niedograniu pewnych spraw. Dzięki temu można było wczuć się w rolę detektywów, poszukujących tajemniczego Borysa Kurki, który ukrywał się pod inną tożsamością. Aby odnaleźć złoczyńcę trzeba było podążać za kolejnymi wskazówkami, których wcale nie było tak łatwo zdobyć. Musieliśmy wykazać się umiejętnością logicznego myślenia oraz znajomością historii Łeby i związanymi z miastem postaciami. Dodatkowym utrudnieniem była możliwość spotkania osób, chcących nakierować nas na złe tropy i uniemożliwić wykonanie poszczególnych zadań. Na szczęście udało nam się wykonać wszystkie zadania i ustalić właściwą tożsamość oficera z czasów powojennych. Na pewno będziemy miło wspominać czas spędzony tutaj, a może nawet w przyszłym roku również weźmiemy udział w podobnej grze organizowanej przez pana Krzysztofa Petka, którego naprawdę podziwiamy.”

Natalia Wójcik, Maciej Czaja, Wojciech Sałata, Katarzyna Czaja – uczniowie liceum z Lęborka

Relację przygotowały: Weronika Malek i Angelika Greczko przy współpracy pozostałych uczestników projektu   „Jestem  łebski” realizowanego dla młodzieży gimnazjalnej przez Bibliotekę Miejską