Wycieczka do Portu Jachtowego

Dnia 29 stycznia uczestnicy naszego projektu „Jestem łebski” wybrali się na wycieczkę do Portu Jachtowego w Łebie. Towarzyszył nam znany podróżnik Michał Kochańczyk, z którym wcześniej mieliśmy spotkanie dotyczące przede wszystkim jego podróży. W porcie powitał nas jego prezes pan Sławomir Kowalski oraz bosman- pan Tomasz Fraszkowski, którzy wspólnie nas oprowadzili i przekazali nam najważniejsze informacje na temat portu.

Dowiedzieliśmy się, że port powstał w 1998 roku. Może on przyjąć 120 jednostek różnych klas, w tym jachty żaglowe o długości do 18 m i motorowe do 24 m. Sezon żeglarski rozpoczyna się 20 kwietnia.

Mieliśmy okazję zobaczyć również hangar, w którym zimują i naprawiane są jachty oraz restaurację „Przystań”, która znajduje się na terenie portu.
Naszą uwagę zwróciła  wystawa plenerowa o kapitanie Andrzeju Urbańczyku, a także tratwa, przy której zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Oprócz  kapitana Andrzeja Urbańczyka nasz łebski port jachtowy odwiedzili inni znani żeglarze: kpt. Krzysztof Baranowski, kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz i Zbigniew „Gutek” Gutkowski.

Wycieczkę wspominamy bardzo miło. Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci. Prezes portu powiedział nam na koniec piękne słowa: „Gospodarzami portu są wszyscy mieszkańcy Łeby. Port jest otwarty dla wszystkich”.

Pamiętajmy o tym, że port należy do nas, do łebskich. Odwiedzajmy go i dbajmy o niego!

             Klaudia Szymonik – uczestniczka projektu „Jestem  łebski”

realizowanego dla młodzieży gimnazjalnej przez Bibliotekę Miejską